Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4

z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku

XVIII Festiwal Nauki Małego Człowieka

W ubiegłym roku szkolnym koło matematyczne przy naszym gimnazjum miało okazję wziąć udział w kilku przedsięwzięciach popularyzujących naukę, a matematykę w szczególności. Byliśmy na dwudniowej konferencji - Archipelag Matematyczny oraz na Festiwalu Nauki, sami natomiast zorganizowaliśmy Matmaniaka. Bieżący rok szkolny rozpoczęliśmy od udziału w XVIII Festiwalu Nauki Małego Człowieka. Zaproszono 9 uczniów wraz z opiekunem do prowadzenia zajęć dla dzieci w ciągu dwóch festiwalowych dni - 28. i 29.09.2014r. Politechnika Warszawska ubrała wszystkie ekipy w jednakowe koszulki, zapewniła nam nocleg w sympatycznym schronisku i udostępniła miejsce do pracy w pięknym gmachu Wydziału Matematyki. Reszta należała do nas.

 

 

Od 1. września przygotowywaliśmy się, by ciekawie i w przystępny sposób pokazać niektóre aspekty matematyki. Temat naszych zajęć to „Geometria kartki A4”. W sobotę o 9.00 byliśmy już gotowi do zajęć.

Okazało się, że w tym samym gmachu odbywała się właśnie inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Dziecięcego i roiło się od potencjalnych studentów w wieku od 4 do 7 lat. Musieliśmy szybko zmodyfikować zaplanowane zajęcia, by sprostać oczekiwaniom przychodzących do nas maluchów.

Wcześniej, w szkole, dużo rozmawialiśmy o symetriach, o budowaniu prostych figur płaskich i przestrzennych, w tym metodą origami. Bardzo się to nam przydało. Dzieciaki, po wykonaniu  niezbyt skomplikowanych zgięć, tworzyły pod naszym kierunkiem wiatraczki, łódki, samoloty, gwiazdki, a te odrobinę starsze nawet sześciany. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Musieliśmy się bardzo starać, żeby nadążyć z cięciem papieru i przygotowywaniem „półfabrykatów” dla potrzeb naszej manufaktury.

Usłyszeliśmy dużo ciepłych słów tak od organizatorów, jak również (co szczególnie cenne) od  rodziców bawiących się u nas dzieci. Chwalono naszych uczniów za otwartość, ciepły stosunek do podopiecznych, życzliwość, cierpliwość oraz talenty pedagogiczne.

 Zmieniając się przy stanowisku pracy udało się nam też zobaczyć co przygotowali inni uczestnicy. Wiele ciekawych eksperymentów demonstrowano na Wydziale Fizyki.  Można było zbudować szybowiec, wyleczyć misia czy pomieszkać w bańce mydlanej. Zainteresowani karmili pająki, wykorzystywali dźwignię do podnoszenia słonia, oglądali bojowe samochody straży pożarnej albo prototypy urządzeń. Stoisk szkół i instytucji popularyzujących naukę było kilkadziesiąt.

Obydwa dni były mocno wyczerpujące, ale udało się nam jeszcze pójść do kina studyjnego oraz na pokaz fontann. Nocny spacer po Warszawie też miał swój urok. Szkoda, że ze względów organizacyjnych nie wszyscy członkowie kółka mogli być na festiwalu, ale wszyscy wnieśli swój wkład w przygotowanie zajęć.

Kontakt

Zespół Szkół nr 4 w Pułtusku

ul. New Britain 1

06-100 Pułtusk

tel. 23 692 03 82

tel. 23 692 10 95

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Cegiełka pamięci 2017

Logowanie