Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4

z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku

Dotykając historii...

Co roku klasy II naszego gimnazjum w okresie jesiennym uczestniczą w wycieczce edukacyjnej ,,Szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec" A. Kamińskiego.

Zwiedzając miejsca związane z bohaterami lektury szkolnej odwiedzamy szkołę, w której uczyli się bohaterowie książki - Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. Następnie Mauzoleum Walki i Męczeństwa na al. Szucha. Zobaczyliśmy tam cele, w których przetrzymywano więźniów i bohaterów książki.

{pgslideshow id=54|width=500|height=350|delay=3500|image=L}

Kolejnym punktem wycieczki jest pomnik Mikołaja Kopernika. Przewodnik opowiada uczniom o przebiegu akcji sabotażowej, której pomysłodawcą i wykonawcą był Alek. Następnym miejscem na trasie wycieczki jest Arsenał, a po nim Muzeum Więzienia ,,Pawiak".

Ostatnim i najważniejszym punktem wycieczki jest zawsze Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie zostali pochowani nasi bohaterowie.

Wycieczka jest zawsze bardzo interesująca i ciekawa. Dzięki niej uczniowie klas II dowiadują się, jak ciężko było żyć w czasie okupacji hitlerowskiej. Wszyscy przeżywają i są bardzo poruszeni historią Alka, Zośki i Rudego, którzy walczyli i zginęli za ojczyznę.

Na zawsze pozostają w pamięci słowa pasujące do tematu wycieczki: ,,Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć"

Tekst i zdjęcia uczniowie kl. II A

Kontakt

Zespół Szkół nr 4 w Pułtusku

ul. New Britain 1

06-100 Pułtusk

tel. 23 692 03 82

tel. 23 692 10 95

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Cegiełka pamięci 2017

Logowanie