Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4

z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku

CZTERY DNI W RYTMIE WILNA

W dniach 10 -13 czerwca 2017r. klasa II b wraz z opiekunami p. Beatą Królak i p Anną Wróblewską zwiedzali Litwę – kraj o bogatej i ciekawej historii, pełen malowniczych i niepowtarzalnych krajobrazów.

Celem naszej podróży byłoWilno - miasto nad Wilią, należące bez wątpienia do piękniejszych miast świata, ze wspaniałymi zabytkami: cudownym Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, imponującym zabytkowym kompleksem Uniwersytetu, z bogato ornamentowanymi kamienicami śródmieścia i uroczymi zaułkami.

 

W Wilnie zatrzymaliśmy się na 4 dni, zwiedzając wszystko to, co warte uwagi. Mieliśmy okazję zobaczyć Górę Trzech Krzyży, kościół św. Piotra i Pawła, cmentarz na Rossie - najstarszą i najpiękniejszą wileńską nekropolię, miejsce pochówku serca Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego matki i brata Adama, a także Ostrą Bramę ze słynącym z łask obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Tajemnica obrazu nigdy nie została do końca rozwiązana. Uważa się, że jest to jeden z największych skarbów chrześcijaństwa. Zobaczyliśmy również cerkiew św. Ducha, unicką cerkiew Trójcy Świętej i klasztor Bazylianów z celą Konrada - bohatera trzeciej części "Dziadów" Adama Mickiewicza, kościół św. Anny oraz Uniwersytet Wileński ufundowany przez Stefana Batorego, gdzie profesorem był m.in. Piotr Skarga.

 Wieczorem udaliśmy się na Belmont - ulubione miejsce spacerów i odpoczynku wilnian. Dawniej stary młyn wodny a dziś, na powierzchni około 2 hektarów znajduje się kilka mostów, kaskady, fontanny. Akcentem powstałego centrum odpoczynku i rozrywki jest koło wodne – jedno z największych w Europie, most dla pieszych (około 1 km), place wypoczynkowe, amfiteatr, staw, dróżki dla pieszych, sztuczny wodospad.

 Odwiedziliśmy równieżTroki - jeden z największych grodów litewskich, założony prawdopodobnie w końcu XII wieku.

 Wilno to niezwykłe miasto ponad 40 świątyń, miasto pełne polskich akcentów i pamiątek, miasto stare i nowoczesne jednocześnie, budzące wiele emocji i niezapomnianych przeżyć.

Była to dla nas nie tylko wielka przygoda, ale także niezwykle ciekawa lekcja historii i języka polskiego.

Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Łachmańskiemu za okazaną pomoc w zorganizowaniu wyjazdu oraz Panu Jarosławowi Narkiewiczowi - Posłowi Parlamentu Republiki Litwy za możliwość zwiedzania litewskiego parlamentu.

Uczniowie klasy II b wraz z opiekunami

Kontakt

Zespół Szkół nr 4 w Pułtusku

ul. New Britain 1

06-100 Pułtusk

tel. 23 692 03 82

tel. 23 692 10 95

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Logowanie