Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4

z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku

CZTERY DNI W RYTMIE WILNA

W dniach 10 -13 czerwca 2017r. klasa II b wraz z opiekunami p. Beatą Królak i p Anną Wróblewską zwiedzali Litwę – kraj o bogatej i ciekawej historii, pełen malowniczych i niepowtarzalnych krajobrazów.

Celem naszej podróży byłoWilno - miasto nad Wilią, należące bez wątpienia do piękniejszych miast świata, ze wspaniałymi zabytkami: cudownym Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, imponującym zabytkowym kompleksem Uniwersytetu, z bogato ornamentowanymi kamienicami śródmieścia i uroczymi zaułkami.

 

W Wilnie zatrzymaliśmy się na 4 dni, zwiedzając wszystko to, co warte uwagi. Mieliśmy okazję zobaczyć Górę Trzech Krzyży, kościół św. Piotra i Pawła, cmentarz na Rossie - najstarszą i najpiękniejszą wileńską nekropolię, miejsce pochówku serca Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego matki i brata Adama, a także Ostrą Bramę ze słynącym z łask obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Tajemnica obrazu nigdy nie została do końca rozwiązana. Uważa się, że jest to jeden z największych skarbów chrześcijaństwa. Zobaczyliśmy również cerkiew św. Ducha, unicką cerkiew Trójcy Świętej i klasztor Bazylianów z celą Konrada - bohatera trzeciej części "Dziadów" Adama Mickiewicza, kościół św. Anny oraz Uniwersytet Wileński ufundowany przez Stefana Batorego, gdzie profesorem był m.in. Piotr Skarga.

 Wieczorem udaliśmy się na Belmont - ulubione miejsce spacerów i odpoczynku wilnian. Dawniej stary młyn wodny a dziś, na powierzchni około 2 hektarów znajduje się kilka mostów, kaskady, fontanny. Akcentem powstałego centrum odpoczynku i rozrywki jest koło wodne – jedno z największych w Europie, most dla pieszych (około 1 km), place wypoczynkowe, amfiteatr, staw, dróżki dla pieszych, sztuczny wodospad.

 Odwiedziliśmy równieżTroki - jeden z największych grodów litewskich, założony prawdopodobnie w końcu XII wieku.

 Wilno to niezwykłe miasto ponad 40 świątyń, miasto pełne polskich akcentów i pamiątek, miasto stare i nowoczesne jednocześnie, budzące wiele emocji i niezapomnianych przeżyć.

Była to dla nas nie tylko wielka przygoda, ale także niezwykle ciekawa lekcja historii i języka polskiego.

Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Łachmańskiemu za okazaną pomoc w zorganizowaniu wyjazdu oraz Panu Jarosławowi Narkiewiczowi - Posłowi Parlamentu Republiki Litwy za możliwość zwiedzania litewskiego parlamentu.

Uczniowie klasy II b wraz z opiekunami

Kontakt

Zespół Szkół nr 4 w Pułtusku

ul. New Britain 1

06-100 Pułtusk

tel. 23 692 03 82

tel. 23 692 10 95

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Cegiełka pamięci 2017

Logowanie